Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Την Πέμπτη 18-10-2012 η Β΄ τάξη του Γυμνασίου Ερέτριας επισκέφτηκε το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα.

Σκοπός της επίσκεψης είναι και η συλλογή φωτογραφιών με τα ζώα του πάρκου.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 10 ομάδες των 3-5 ατόμων. Η κάθε ομάδα τράβηξε φωτογραφίες για τις 13 θεματικές ενότητες. Οι καλύτερες φωτογραφίες θα δημοσιευτούν στην ιστοσελίδα του σχολείου και στη σχολική εφημερίδα.

Κατηγορίες Φωτογραφίας

1. Αιλουροειδή (Λιοντάρι, Τίγρης, Πάνθηρας, Τσίτα, Λύγκας, Αγριόγατα, κ. ά.)
  2. Πρωτεύοντα (Πίθηκος, Μαϊμού, Μακάκος, Τραχυπίθηκος, Γίββωνας, Χιμπατζής κ.ά.)
  3. Πουλιά
  4. Υδρόβια Πουλιά (Πελαργός, Πελεκάνος, Ίβις, Φλαμίνγκο, κ.ά.)
  5. Ζώα της σαβάνας (Καμηλοπάρδαλη, Ζέβρα, Ρινόκερος, Στρουθοκάμηλος, Λευκός Όρυξ, Αντιλόπη, Καγκουρό κ.ά.)
  6. Μικρά σαρκοφάγα (Σκυλιά της Αφρικής, Λύκος, Αλεπού Φενέκ κ.ά.)
  7. Μεγάλα ζώα της θάλασσας (Δελφίνι, Θαλάσσιο Λιοντάρι, Πιγκουίνος κ.ά.)
  8. Ζώα του δάσους και της φάρμας και ζώα που ζουν δίπλα ή μαζί με τον άνθρωπο (Αρκούδα, Αγριογούρουνο, Ελάφι, Γουρούνι, Λαγός, Άγριο Γαϊδούρι, Καμήλα, Άλογο, Γκουανάκο κ.ά.)
  9. Μεγάλα ζώα των ποταμών (Ιπποπόταμος, Αλιγάτορας, κ.ά.)
  10. Ερπετά και αμφίβια
  11. Περίεργα ζωάκια (Σκυλί των Λειμώνων, Βίδρα, Ακανθόχοιρος, Σουρικάτα, Μάρα, Καπιμπάρα, Φέννεκ, Κοάτι κ.ά.)
  12. Τοπίο
  13. Ελεύθερη κατηγορία με μαθητές στις φωτογραφίες

Η κάθε ομάδα μπορεί να συμμετάσχει μόνο με 2 φωτογραφίες σε κάθε κατηγορία, οι οποίες θα παραδοθούν σε ηλεκτρονική μορφή jpeg, θα έχουν τραβηχτεί με ανάλυση τουλάχιστον 5 Megapixel (ή ανώτερη) και με ονόματα της μορφής:

Κατηγορία_ΌνομαΖώου_ΑριθμόςΟμάδας.jpg

Πιο αναλυτικές οδηγίες θα δοθούν στους αρχηγούς κάθε ομάδας, τη Δευτέρα 22 Οκτωβρίου.

Ο υπεύθυνος καθηγητής

Χρίστος Μαβόγλου

Φωτογραφίες από το γραμματέα του σχολείου Θανάση Μιχελή:

animal1 animal2
animal3 animal4
animal5 animal6

(*) Αν θέλετε να δείτε τις φωτογραφίες μεγαλύτερες μπείτε στη σελίδα με ένα από τα προγράμματα πλοήγησης:

• Firefox, δείξτε τις με το δείκτη του ποντικιού και επιλέξτε "δεξί_κλικ" - "Προβολή εικόνας".
  • Google Chrome, δείξτε τις με το δείκτη του ποντικιού και επιλέξτε "δεξί_κλικ" - "Άνοιγμα εικόνας σε νέα καρτέλα".